Curriculum Vitae

Sari Johanna Sarkomaa

Henkilötiedot

Syntymäaika- ja paikka:
1965, Tampere

Siviilisääty:
naimisissa, aviopuoliso Kim Ruokonen,
lapset Sara 1998, Pyry 2000, Miro 2006

Osoite:
00102 Eduskunta

Sähköposti:
sari.sarkomaa@eduskunta.fi

Koulutus

205. Valtakunnallinen maanpuolustuskurssi Maanpuolustuskorkeakoulussa 4.-27.3.2013.

Ympäristöakatemian seminaari 2010: ”Miten Suomen rannikkovesien rehevöityminen pysäytetään? – poliittisista linjauksista käytännön toimiin”

HyväSuomi 2020 – sosiaali- ja terveyspolitiikan johtamisen kurssi 2002

Sitran talouspolitiikan johtamiskoulutuksen kurssi 1998

Helsingin Yliopisto, Lääketieteellinen tiedekunta
Terveydenhuollon maisteri 1996

Edinburghin yliopisto, lukuvuosi 1990–1991

Helsingin IV terveydenhuolto-oppilaitos
Röntgenhoitaja 1988

Lappeenrannan lyseon lukio
Ylioppilas 1984

Työkokemus

Opetusministeri 19.4.2007-19.12.2008
Kansanedustaja 24.3.1999-
Kokoomuksen eduskuntaryhmän sosiaalipoliittinen sihteeri 1996-1999

1988-1994
Sairaala Mehiläinen
Helsingin Diakonissalaitos
Sijaisuuksia röntgenhoitajana ja sairaanhoitajana

1990, 1991
Danderyd sjukhus, Ruotsi
Röntgenhoitajan kesäsijaisuuksia

Kesätöitä lukio- ja opiskeluaikoina muun muassa ravitallilla hevostenhoitajana ja valmentajana, insinööritoimistossa toimistoapulaisena, Cafe Succesissa kahvilatyöntekijänä sekä perushoitajana

Luottamustehtävät

Eduskuntatoiminta
Nykyiset toimielinjäsenyydet ja tehtävät:

Sivistysvaliokunta 21.02.2018 –

Sosiaali- ja terveysvaliokunta 03.09.2014 –

Kelan valtuutettujen pj. 29.06.2015 –

Aiemmat jäsenyydet ja tehtävät eduskunnan toimielimissä:

Valtiovarainvaliokunta 15.09.2009 – 21.02.2018
Sivistys- ja tiedejaosto 01.09.2011 – 21.02.2018
Kunta- ja terveysjaosto 01.09.2011 – 21.02.2018

Valtiovarainvaliokunta, kunta- ja terveysjaosto (pj) 01.09.2011 – 13.03.2015

Ulkoasiainvaliokunta (vj) 30.06.2011 – 13.03.2015

Sosiaali- ja terveysvaliokunta 07.04.1999 – 26.05.2000, 19.12.2000 – 18.03.2003, (vj) 02.04.2003 – 03.02.2006, (vj) 07.06.2006 – 18.04.2007

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta ( – 29.02.2000 Työasiainvaliokunta, – 28.02.2003 Työ- ja tasa-arvoasiainvaliokunta) 07.04.1999 – 01.10.1999, 05.04.2013 – 06.02.2014
Ympäristövaliokunta (vj) 07.04.1999 – 18.03.2003, 11.02.2009 – 07.10.2009, (vj) 08.10.2009 – 19.04.2011
Liikenne- ja viestintävaliokunta ( – 28.02.2003 Liikennevaliokunta) (vj) 18.09.2001 – 18.03.2003
Hallintovaliokunta (vj) 18.12.2001 – 05.02.2002
Suuri valiokunta 02.04.2003 – 25.04.2003, 03.04.2007 – 18.04.2007, (vj) 11.02.2009 – 19.04.2011, 03.05.2011 – 29.06.2011
Ulkoasiainvaliokunta (vj) 02.04.2003 – 25.04.2003
Valtiovarainvaliokunta (vj) 02.04.2003 – 03.02.2006, (vj) 07.06.2006 – 20.03.2007
Sivistysvaliokunta (pj) 02.04.2003 – 25.04.2003, 03.04.2007 – 18.04.2007
Talousvaliokunta 02.04.2003 – 03.02.2006, 06.09.2006 – 20.03.2007
Kunta- ja terveysjaosto ( – 03.02.2008 Sosiaali- ja työjaosto) 08.04.2003 – 03.02.2006, 13.06.2006 – 20.03.2007, 18.09.2009 – 22.10.2009
Asunto- ja ympäristöjaosto 08.04.2003 – 03.02.2006, 13.06.2006 – 20.03.2007, 23.10.2009 – 19.04.2011
Verojaosto 18.09.2009 – 19.04.2011
Valitsijamiehet 06.04.1999 – 29.02.2000
Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (2. vj) 07.04.1999 – 01.04.2003, 02.04.2003 – 28.03.2006

Kunnalliset luottamustehtävät

Kaupunginvaltuuston jäsen 1997-2012
Joukkoliikennelautakunta, kaupunginhallituksen edustaja 2005-2007
YTV:n hallituksen jäsen 2005-2007
Ympäristölautakunnan puheenjohtaja 1997-1999
HUS Helsingin johtokunta 1999-2004
Helsingin yliopistollisen keskussairaalan tarkastuslautakunnan jäsen 1997-1999
Helsingin yliopistollisen keskussairaalan liittovaltuusto 1996-1999
Terveyslautakunta, jäsen 1995-1996
Keskinen sosiaali- ja terveysjaosto, varapuheenjohtaja 1995-1996

Kansallinen Kokoomus rp

Snellman-säätiön hallituksen jäsen 2012 –
Kokoomuksen palkansaajavaltuuskunnan puheenjohtaja 2010 – 2015
Kokoomuksen työryhmä hyvinvointiyhteiskunnan pelastamiseksi, varapuheenjohtaja, 2010
Kokoomuksen periaateohjelmatoimikunnan varapuheenjohtaja 2006
Kokoomuksen puoluevaltuuston puheenjohtaja 2004-2008
Kokoomuksen varapuheenjohtaja 1999-2004
Ennakoivan hyvinvointipolitiikan valtuuskunnan puheenjohtaja 2005-2008
Kansallissäätiön isännistö, jäsen 1999-
Ohjelmatoimikunta, puheenjohtaja 1999-2004
Vanhus- ja eläkepoliittinen toimikunta, asiantuntija 1999-2004
Ympäristöpoliittinen toimikunta, asiantuntija 1999-2004
Sosiaali- ja terveyspoliittinen toimikunta, asiantuntija 1999-2004
Sosiaalivakuutustoimikunta, jäsen 1999-2004

Muut luottamustehtävät

Diabetesliiton hallituksen jäsen 2017 –

Mielenterveyspoliittisen neuvottelukunnan jäsen 2015 –

Suomi-Seura ry:n johtokunnan jäsen 2014 –

Muistiliitto ry:n varapuheenjohtaja 2013 –

Opetushallituksen johtokunnan jäsen 2015-

Alkon hallintoneuvoston jäsen 2015 –

Itsenäisyyden juhlavuoden lastensäätiön valtuuskunta (jäsen) 23.02.2018 – , (Varapuheenjohtaja) 21.03.2018 –

Rinnekoti-säätiön hallintoneuvoston puheenjohtaja 2012 – 2016

Opetushallituksen johtokunnan puheenjohtaja 2012 – 2015

Tunne rintasi ry:n puheenjohtaja 2015 – 2017

Alkon hallintoneuvoston puheenjohtaja 2012 – 2015
Kuurojen palvelusäätiön hallintoneuvoston jäsen 2012-
Suomen Aivot ry:n hallituksen varajäsen 2012-
Sairaalaklovnit ry hallituksen jäsen 2012 – 2014
Suomen Messut Osuuskunnan hallintoneuvoston jäsen 2009-2015
Kelan hallituksen jäsen 2009-2010
Juustopöytä ry:n hallituksen puheenjohtaja 2007-2012
HOK-Elannon edustajiston jäsen 2004-2007, 2016-
Alko oy:n hallintoneuvosto 2004-2007
ORTON Invalidisäätiön hallitus 2003-2007, puheenjohtaja 2007.
Suomen Vanhempainliiton puheenjohtaja 2004–2005
Kelan valtuutettu 2003–2006
Suomen Afasiasäätiön hallituksen jäsen 2003-2004
Helsingin Klubitalon hallituksen jäsen 2003-2005
HOK:n edustajiston jäsen 2002-2004
Uudenmaan liiton maakuntavaltuuston jäsen 2001-2004
KELA:n sairausvakuutusneuvottelukunnan jäsen 2001-2003
Nasy – Naiset Yhdessä ry:n puheenjohtaja 1999-2007
FINNFUND:n hallintoneuvoston jäsen 1998-1999

Opiskelijatoiminta

Helsingin Yliopiston Ylioppilaskunnan varapuheenjohtaja 1997-1998
Ylioppilasterveys ry:n hallituksen jäsen 1996-1998
Kokoomuksen opiskelijaliitto Tuhatkunnan puheenjohtaja 1994-1995
Ylioppilaiden Terveydenhoitosäätiön hallituksen jäsen 1993-1997
Suomen Ylioppilaskuntien liiton hallituksen jäsen 1993
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan hallituksen varapuheenjohtaja 1992
Kansalliset Ylioppilaat ry:n hallituksen jäsen 1991