Lehdistötiedotteet 2005

28.12.2005
Pitkät listat askel väärään suuntaan

9.12.2005
Hallituksen korjattava vinoutunut näkökulmansa pääkaupunkiseutuun

1.12.2005
Vankilassa olevien lasten oikeudet turvattava - Lasten oikeuksien polkeminen on lopetettava

30.11.2005
Teollisuuden sähkövero vähintään puolitettava tällä hallituskaudella

19.11.2005
Presidentti Halosen kuluttajansuojavaateet kolahtivat Sdp:hen

30.10.2005
Kalliomäen lisävoimavaraehdotus perusopetukseen täyskäännös hallituksen linjaan – Nyt opetusministerin on edettävä sanoista tekoihin

18.10.2005
Valtiovallan sitouduttava pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen edistämiseen

16.10.2005
Keskusta paljasti todelliset karvansa - palvelurakenneuudistus kepulle vain oman vallan betonointia

11.10.2005
Kirjastopalvelut turvattava kuntatalouden ahdingossa

30.9.2005
Asuntolainojen korkovähennysoikeus säilytettävä - perheiden voitava luottaa asuntopolitiikan pitkäjänteisyyteen

23.9.2005
Päivähoitomaksujen 25 prosentin korotusehdotus mahdoton - Ehdoton ei lapsiperheiden raippaverolle!

11.9.2005
Piileskely kuntauudistuksen takana romauttaa kuntapalvelut -Uuden valtiovarainministerin kerrottava ohjelmansa kuntatalouden tasapainottamiseksi

5.9.2005
Hyssälän kuunneltava Ahoa - Vastuunottoa omasta hyvinvoinnistaan kannustettava

4.9.2005
Heinäluoman veroehdotus tervetullut - Mutta päinvastainen aluekuntamallille

28.8.2005
Aluekuntamallin peruslähtökohta väärä - sama malli ei toimi koko maassa

23.8.2005
Hallitus unohtanut ilmastotavoitteensa - joukkoliikenteen kurjistaminen lopettava

9.8.2005
Heinäluoman kerrottava väylähankejärjestyksensä

2.8.2005
Hallituksen luovuttava kiinteistöveron korotuksesta

16.6.2005
Perintö- ja lahjaveron poistamisella kiire

13.6.2005
Joukkoliikenteen alasajo lopetettava työsuhdematkalippu vihdoin käyttöön!

3.6.2005
Vanhasen hallituksen haudattava kaupunkivastaisuutensa - Palvelu- ja kuntauudistuksessa kaupungit kasvun ja hyvinvoinnin vetureiksi

13.5.2005
Yksinhuoltajien päivähoitomaksut epäoikeudenmukaisia

1.5.2005
Naisvaltaisten alojen palkkakysymys ykkösagendalle

18.4.2005
Paras porvari voittakoon

11.4.2005
Heinäluoman uhkailut pöyristyttäviä

8.4.2005
Määrärahojen leikkaukset uhka varhaiskasvatuksen ja koulutuksen laadulle

5.3.2005
Kela-korvaukset hoitotakuun onnistumisen edellytys

27.2.2005
Kalliomäen veronkiristysehdotus käsittämätön

12.2.2005
Rapautuva kuntatalous laadukkaan perusopetuksen pahin uhka

5.2.2005
Työmarkkinatukiuudistus ei saa olla pois peruspalveluista

28.1.2005
Perintö- ja lahjavero kohtuuton - Hallituksen vastattava Wideroosin vaateisiin

22.1.2005
Presidentinvaaleja ei pidä käydä ennenaikaisesti

Lehdistötiedotteet 2006

Lehdistötiedote
12.2.2005 Aholan kyläkoulupäivät, Joutseno

Sarkomaa: Rapautuva kuntatalous laadukkaan perusopetuksen pahin uhka

Joutsenossa Aholan kyläkoulupäivillä puhunut Suomen Vanhempainliiton puheenjohtaja, kansanedustaja Sari Sarkomaa on syvästi huolissaan rapautuvan kuntatalouden vaikutuksista perusopetukseen. - Jo toista vuotta peräkkäin miinuksella oleva kuntatalous on laadukkaan perusopetuksen pahin uhka. Yli 130 kuntaa on joutunut nostamaan kunnallisveroaan ja tuoreiden tietojen mukaan jopa 142 kunnan vuosikate oli viime vuonna negatiivinen. Tilannetta pahentaa paikalle jämähtänyt työttömyys, joka nakertaa uhkaavasti hyvinvointipalveluiden voimavaroja. Valtiopäivien avauskeskustelussa toimenpiteitä kuntatalouden tervehdyttämiseksi ei vaatinut pelkästään oppositio, vaan myös hallituspuolueiden edustajat. On jo korkea aika, että kuntatalouden kriisi otetaan tosissaan, vaatii Sarkomaa.

Huolestuttavinta on se, kuinka kunnille ollaan taas kerran määräämässä uusia velvoitteita ilman varmuutta valtion täydestä korvauksesta. Kaavailut työmarkkinatuen ja pitkäaikaistyöttömien toimeentulon sysäämisestä kunnille vaarantaisivat lopullisesti kuntien talouden ja sitä kautta peruspalvelut kuten perusopetuksen. Kaiken lisäksi hallitus on hylkäämässä lupauksensa käyttää ikäluokkien pienentymisestä vapautuvat voimavarat koulutuksen kehittämiseen. Tätä ei voi hyväksyä, vaan kyseiset voimavarat on kohdennettava pienempiin opetusryhmiin, erityis- ja tukiopetukseen sekä opettajien täydennyskoulutukseen. Oppimisen tasapuolisia mahdollisuuksia ei saa romuttaa.

Suuri syy koulujen ongelmiin on opettajien aikapula oppilaille. Kiire piinaa niin opettajia kuin oppilaita. Perusopetuksen laadun turvaamiseksi liian suuret luokkakoot on saatava kuriin. Jokaisella oppilaalla on säilyttävä mahdollisuus yksilölliseen opetukseen. Tuttu ja turvallinen opettaja on kouluviihtyvyyden selkäranka ja siksi opettajien perusteettomista pätkätyösuhteista on päästävä eroon. Vain kohtuullisen kokoisissa luokissa, pätevien ja vakinaisten opettajien johdolla ja hyvässä työilmapiirissä voidaan kestävästi rakentaa tämän maan tulevaisuutta.

Lisätietoja: Sari Sarkomaa 050 511 3033