Lehdistötiedotteet 2009

10.12.2009
Eläinsuojelun puutteet viivytyksettä korjattava

2.12.2009
Yrittäjien perheenjäsenten työttömyysturvan korjaaminen on viisas teko

27.11.2009
Kokoomuksen ympäristövaliokuntaryhmä: Ilmastoneuvottelujen väännöt kysyvät poliittista johtajuutta

27.10.2009
Päivähoitolaki saatava pikaisesti ajan mukaiseksi

8.9.2009
Hetemäen verotyöryhmän selvitettävä lapsivähennyksen vaikutukset perheiden verotukseen

19.8.2009
Ministeri Anttilan ehdotus listavaaleista harppaus täysin väärään suuntaan

6.8.2009
Järjestöjen lastenhoitoavun alasajo pysäytettävä!

15.6.2009
Eduskunnan eläinsuojeluryhmän vetoomus ministerille saimaannorpan pelastamiseksi

10.6.2009
Ympäristönsuojelun määrärahat kootusti

29.5.2009
Eduskunta-aloite verkkokalastuskiellosta Saimaalla

4.5.2009
Vanhemmuuden kustannusten korvaaminen tehokas elvytystoimi

24.4.2009
Rokotteet Kela-korvattaviksi!

14.4.2009
Vastaako saimaannorpan suojelutaso EU:n luontodirektiiviä ja kansallista vastuutamme suojella äärimmäisen uhanalaista lajia?

8.4.2009
Saimaannorppa pelastettava
- ministeri Anttilan vedettävä verkot pois vesiltä

31.3.2009
Ehdoton Ei Kela-korvauksien poistolle -Urpilaisen ehdotus vaarantaisi terveydenhuollon toimivuuden

19.3.2009
Kiinteistöveron alarajan nosto kurjistaisi kaupunkilaisten asemaa

16.3.2009
Pekkarisen ydinvoimanäkemykset ovat hallituksen ilmasto- ja energiastrategian vastaisia
 

Lehdistötiedotteet 2008

Lehdistötiedote
8.9.2009, Helsinki

Hetemäen verotyöryhmän selvitettävä lapsivähennyksen vaikutukset perheiden verotukseen

Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaa tyrmää Keskustan puheenjohtaja Vanhasen johdolla tarjoaman yhdenlaisen perheen ja yhden vaihtoehdon perheveromallin sekä vaatii alivaltiosihteeri Hetemäen johtamaa verotyöryhmää selvittämään lapsivähennyksen vaikutukset perheiden verotukseen.

"Keskustan esittämä perheveromalli veisi perhe- ja veropolitiikkaa täysin väärään suuntaan", toteaa Sarkomaa. Vanhasen mallissa vanhempien tulot laskettaisiin yhteen ja jaettaisiin kahdella, jolloin veroprosentti muodostuisi alhaisemmaksi varsinkin niissä perheissä, joissa toinen vanhempi tienaa merkittävästi toista enemmän.

"Veromalli, jossa yksisilmäisesti tuettaisiin suuren tuloeron perheitä, ei voi 2000-luvulla olla minkään hallituksen tavoite", Sarkomaa tyrmää. "Niin kauan kuin naisen euro on vähemmän kuin miehen, kannustaa Vanhasen malli naisia jäämään kotiin. Keskustan perheveromalli onkin täysin päinvastainen sille, mitä sinivihreä hallitus ajaa ja ohjelmassaan lupaa: kannustaa tasa-arvoiseen vanhemmuuteen, edistää työelämän tasa-arvoa ja tarjota erilaisille perheille vaihtoehtoja", sanoo Sarkomaa.

Sarkomaata huolestuttaa Keskustan perheveromallin ongelmat sekä sukupuolten välisen tasa-arvon että myös erilaisten perheiden välisen tasavertaisuuden kannalta. Ulkopuolelle jäisivät ne perheet, joissa vanhemmat tienaavat suunnilleen saman verran eivätkä hyötyisi matalammasta progressiosta. Vanhasen malli olisi myös hyvin epäoikeudenmukainen, koska se ei auttaisi niitä perheitä, jotka juuri eniten tukea tarvitsisivat.

"Epätasa-arvon lisäksi perheveromallin ongelma on myös se, ettei se kannusta työhön. Verojärjestelmä, joka ei kannusta työntekoon ja yrittämiseen, ei ole terveellä pohjalla. Työnteon merkitys korostuu varsinkin väestön ikääntyessä ja työvoiman supistuessa", Sarkomaa muistuttaa.

Uunituore alivaltiosihteeri Hetemäen johdolla kokoontuvan veroryhmän väliraportti kyseenalaistaa ponnekkaasti verovähennykset.

"Hetemäen työryhmä tulee todennäköisesti ehdottamaan erilaisten verovähennysten poistamista", Sarkomaa sanoo. "Se ei kuitenkaan tarkoita, etteikö verouudistus voisi sisältää uudenlaisia verovähennyksiä. Työryhmän onkin syytä osana työtään arvioida, olisiko lapsivähennyksistä modernin perhepolitiikan välineiksi. Aivan erityisesti on syytä arvioida, olisiko verovähennys toimiva keino auttaa kaikkein vaikeammassa asemassa olevia perheitä ja samalla purkaa kannustinongelmia" Sarkomaa ehdottaa.

Lapsiperheiden toimeentulohuolet ovat viime vuosina vain kasvaneet. Yksinhuoltajaperheiden pienituloisuusaste on nelinkertaistunut vuodesta 1995 vuoteen 2007.  Samaan aikaan yksinhuoltajaperheiden määrä on kasvanut viidennekseen kaikista perheistä. Myös yhteishuoltajuudessa etävanhemman tukeminen vaatii uusia innovaatioita. Suomalaisen lapsiperheen nettotulot ovat verotuksen ja lapsilisien jälkeen monesti pienemmät kuin samapalkkaisen perheen muualla Euroopassa, koska Suomen verotuksessa ei huomioida vanhempien hoito- ja elatusvastuuta lapsistaan.

--

Lisätietoja:

Sari Sarkomaa
puh. 050 511 3033