Lehdistötiedotteet 2011

07.03.2011
Lapset ansaitsevat laadukasta varhaiskasvatusta

06.03.2011
Pääministeri Kiviniemi, onko Keskusta valmis uhraamaan eläkkeetkin aluepolitiikan alttarilla?

02.03.2011
Kuntoutus kotitalousvähennyksen piiriin

26.02.2011
Puheenjohtaja Urpilaisen veroviestit sekavia - Lapsivähennystä hyvä pohtia

20.02.2011
Anttilan norppaväitteet kummallista kiertelyä

19.02.2011
Anttilan säädettävä verkkokalastuskielto viivytyksettä - saimaannorppa on pelastettava!

17.02.2011
Keskusta käänsi selkänsä kaupunkilaisille

07.02.2011
Vihreiden verolinjaukset kurittavat keskituloisia

04.02.2011
YT-lain tarkennus pohdintaan työn ja perhe-elämän yhteensovittamisen vauhdittamiseksi

28.01.2011
Peruskoulun ylisuurten ryhmäkokojen kitkemistä on jatkettava täsmärahoituksella ensi vaalikaudellakin!

22.01.2011
Lapsi- ja perheasiat tulevan pääministerin päävastuulle ja hallituksen painopisteeksi

17.01.2011
Ei veroerolle - tehdyn työn kannatettava eläkkeelläkin


 

Lehdistötiedotteet 2010

Lehdistötiedotteet 2009

Lehdistötiedotteet 2008

Lehdistötiedotteet 2007

Lehdistötiedotteet 2006

Lehdistötiedotteet 2005

 

 

Lehdistötiedote
20.02.2011, Helsinki
 
 
Sarkomaa: Anttilan norppaväitteet kummallista kiertelyä
 
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan eläinsuojeluryhmän puheenjohtaja Sari Sarkomaa kummastelee ministeri Anttilan outoja väitteitä siitä, että saimaannorpan suojelun nykytilaan oltaisiin tyytyväisiä. Sen sijaan, että Anttila heittelisi julkisuuteen arvioita muiden kannoista, hänen olisi korkea aika kertoa, miten monia suomalaisia huolestuttavassa saimaannorpan suojelutilanteessa aiotaan edetä. Enää ei voi piiloutua puhumaan vain vapaaehtoisista suojelusopimuksista. Anttilan on kiertelyn sijaan tärkeä kertoa, mikä on takaraja, jolloin verkkokalastuskielto aiotaan antaa, jos ja kun vapaehtoisin sopimuksin ei päästä tavoiteltuihin yhtenäisiin suojelualueisiin. Asialla on kiire. Verkkokalastuskielto on tarkoitus alkaa huhtikuun puolesta välistä.
 
Huoli tilanteesta ei voi olla ministeri Anttilalle yllätys tai uusi asia. Talvi alkaa pian kääntyä kevääksi ja suojelualueessa on karkeasti arvioiden noin sadan neliökilometrin aukot. Aukot ovat monilta osin hyviä kalavesiä. Osakaskunnille vapaaehtoisten sopimusten allekirjoittamisen takaraja oli 15.2. Aukkojen hyväksyminen suojelualueella heikentäisi merkittävästi norpan suojelua ja merkitsisi myös norppien verkkokuolemien hyväksymistä. Jäiden sulaessa ja kevään edetessä uteliaat pienet kuutit lähtevät liikkeelle tutustumaan elinympäristöönsä. Uintiretket ovat kuitenkin kohtalokkaita, sillä puolet syntyneistä kuuteista hukkuu verkkoihin.
 
Anttilan puheenvuoroon on pakko vielä todeta, että en ole ollut läsnä tilaisuudessa, jossa nykytilanteeseen oltaisiin oltu tyytyväisiä. Eduskunnassa on nimenomaan haluttu saada varmuus siihen, että verkkokalastuskieltoa tarvittaessa käytetään. Hyvänä on pidetty sitä, että verkkokalastuskiellon mahdollistava asetus on valmistelussa. Vakavana huolena on ollut se, että aiotaanko ja ehditäänkö asetusta ajoissa käyttää. Asiasta on ministeri Antilalle jätetty viime viikolla toimestani myös kirjallinen kysymys. On täysin mahdoton ymmärtää, että kannat olisivat Anttilalle jääneet epäselväksi.
 
Huoli saimaannorpasta ei ole vain eduskunnassa ja Suomessa. Ministeri Anttilan on hyvä myös muistaa, että EU:n komissio on vakavasti nuhdellut Suomea saimaannorpan riittämättömästä suojelusta ja luontodirektiivin rikkomisesta.
 
 
Lisätietoja:
Sari Sarkomaa
050 511 3033