Munkkiniemi on hyvä paikka asua ja elää. Liikenteen melu sen sijaan on ikävä ja vakava haitta. Korkeimmalla melualueella ovat asuintalojen lisäksi pienimmät koululaisemme ja palvelutalon asukkaat. Olen todella tyytyväinen, että onnistuimme saamaan valtion budjettiin rahat meluesteen rakentamiseen ja urakka alkaa olla loppumetreillä. Nyt on tärkeä arvioida, että aita on varmasti rakennettu niin, että se joka kohdassa vaimentaa melua. Epäkohdista on hyvä antaa heti palautetta.
Pitkään odotetun Puistotien kunnostamiseen on tullut viivästys. Korjaussuunnitelma on valmis, mutta asiaa viivyttää siitä tehty valitus. Tarkoitus on kuitenkin saada kunnostustyöt mahdollisimman pian vauhtiin. Erityinen tavoite on ollut uudistaa kevyenliikenteen osaa niin, että liikkuminen olisi niin jalankulkijoiden kuin pyöräilijöidenkin kannalta mahdollisimman turvallista ja sujuvaa.
Päiväkoti Ruusun pihan pienuus on harmittanut pitkään. Tarkoitus on saada pihaa laajennettua ja muutoinkin korjattua lasten liikkumiseen ja leikkimiseen kannustavaksi. Harmia on aiheuttanut myös se, että sinne on varsinkin viikonloppuisin leiriytynyt pihaa sotkevaa jengiä. Nyt on tärkeää valistaa nuoriamme siitä, mitä vahinkoa sotkemisesta aiheutuu ja mitä vaaroja lasinsirpaleet lapsille aiheuttavat. Päiväkodin pihaa saa käyttää, mutta siellä on oltava siististi. Ongelmaa yritetään saada kuriin ja siihen tarvitaan meitä kaikkia.
Jotta päivähoitoa on mahdollista kehittää ja päivähoidon ryhmäkokoja pienentää, kuten valtuusto on monen meidän kokoomuslaisen ponnistelun jälkeen linjannut, tarvitaan lisää päiväkoteja. Munkkiniemi on pitkään kärsinyt kroonisesta päivähoitopaikkojen puutteesta. Päätös päiväkodin rakentamisesta on periaatteessa tehty ja kaavoitusasiakin on vihdoin edennyt. Päiväkoti tulisi Kaartintorpan päiväkodin viereen. Nyt työtä tehdään sen eteen, että rakentamisrahat ovat varmasti kaupungin budjetissa..
Terveyspalveluista eniten palautetta olen saanut laboratoriopalveluista. Nykyisin omalla terveysasemallamme otetaan vain akuutit näytteet. Muutoin kokeet otetaan Laakson tai Haagan terveysasemalla. Laboratoriota voi käyttää myös Allergiasairaalassa tai Meilahdessa. Keskustelin Munkkiniemen terveysasemasta vastaavan kanssa mahdollisuudesta, että asemalla olisi esimerkiksi kerran viikossa näytteenotto. Olin myös terveysvirastoon tästä yhteydessä. Tavatessani Munkinseudun Kansallisia senioreita heidän kokouksessaan sai tämä asia kannatusta. Vien sitä terveysvirastossa eteenpäin ja kuulen mielelläni tähän alueen ihmisiltä näkemyksiä.
Sairaala ei saa olla kenenkään koti. Helsingissä onkin käynnissä vanhustenhoidon rakenneuudistus, jonka päälinjoina ovat kotihoidon ensisijaisuus ja ikääntyneiden toimintakyvyn edistäminen. On ikävä myöntää, että tarvittavien laitoshoitoa korvaavien palveluiden rakentamisessa on ollut melkoisia haasteita. Tilanne on ollut omiaan herättämään huolta. Tein kysymyksen valtuuston kyselytunnille asiasta. Kaupunginjohtaja Kokkonen vakuutti, että asiassa on menty eteenpäin. Se oli hyvä kuulla. Totta kuitenkin on että hyvien vanhuspalveluiden turvaamisessa on vielä paljon ponnisteltavaa.
Iso haaste on myös joukkoliikenteen saaminen sujuvaksi Munkkivuoreen. Tämä aihe oli perusteellisessa käsittelyssä Munkinseudun Kokoomuksen viimeisimmässä tilaisuudessa. Sieltä lähti vahva viesti liikennesuunnitteluun. Raitsikkavaihtoehtoa vauhditettiin ja sen selvittämiseen annettiin näkemyksiä. Vahvat toiveet olivat bussilinjojemme nopeuttamisen ja ennen kaikkea aikataulujen ennustettavuuden lisääminen. Kuulimme myös sen, että linjan 14 iltapäiväruuhkat helpottavat, kun ostarimme edessä oleva Ulvilantien suojatie poistuu. Tämän lisäksi tarvitaan vielä muita ripeitä toimia, jotta munkkivuorelaiset pääsisivät joukkoliikenteellä sujuvasti kulkemaan.
On ollut ilahduttavaa, että munkinseutulaiset ovat olleet aktiivisia alueemme ja koko Helsingin asioiden yhteydessä. Otan mielelläni vastaan palautetta ja keskustelen paremman Munkinseudun ja Helsingin rakentamisesta.
Sari Sarkomaa (kok)
Kansanedustaja
Kaupunginvaltuutettu
www.sarisarkomaa.fi