Blogi 17.2.2026
Hyvä uutinen! Ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen opiskelijoiden vakavaan harjoittelupaikkapulaan valmistellaan ratkaisuja.
Asiasta jättämääni kirjalliseen kysymykseen (KKV 484/2025 vp) on tullut tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie mainio vastaus, jossa hän kertoo kutsuvansa koolle pyöreän pöydän keskustelun
keskeisille vastuutahoille harjoittelupaikkojen saatavuuden parantamiseksi. Tämä
on tervetullut uutinen. Opiskelijoiden pelastamiseksi vaikeasta pinteestä tarvitaan yhteistyötä.
Harjoittelupaikkojen saatavuus on niukkaa ja aivan erityisen vakava tilanne on yliopistosairaaloiden ympäristössä ja pääkaupunkiseudulla. Tilanne tuntuu opiskelijoiden arjessa opintojen vaikeutumisena ja viivästymisinä. Tilanne kuormittaa opiskelijoiden lisäksi mm ammattikorkeakouluja ja sote-palveluita tuottavia organisaatioita.
Lisäksi osana STM:n Hyvän työn- ohjelmassa selvitetään keinoja eri alojen harjoittelupaikkojen saatavuusongelmien ratkaisemiseksi. Asia on otettu nyt työn yhdeksi painopisteeksi. Työtä tehdään yhteistyössä hyvinvointialueiden ja alan oppilaitosten kanssa. Tarkoitus on myös muun muassa koota ja levittää hyviä käytäntöjä. Toimeen on tartuttu, ratkaisuja tarvitaan ripeästi.
Lähetän kuukausittain ajankohtaiset kuulumiset eduskunnasta ja Helsingin kaupunkipolitiikasta. Voit tilata eduskuntaterveiseni lähettämällä sähköpostia sari.sarkomaa(at)eduskunta.fi
Ajatuksesi ja palaute ovat tärkeitä, pidetään yhteyttä.