Siirry sisältöön

Lukutaito luodaan lapselle lukemalla – vanhemmilla tärkeä vastuu

Blogi 22.4.2026

Suomalaisten lasten ja nuorten lukutaito on heikentynyt ja eriytynyt. Joka viides peruskoulusta valmistuva jää lukutaidossa alle tyydyttävän tason. Tilanne on hälyttävä. Sujuva lukutaito on kaiken oppimisen, tasa-arvon ja elinikäisen kehittymisen perusta. Keskeinen syy lukutaidon heikkenemiseen on lukemisen väheneminen. Pikaviestit, sirpaleiset tekstipätkät ja sosiaalisen median sisällöt eivät vahvista lukutaitoa. Lukutaito karttuu vain lukemalla pitkäjänteisesti laajempia tekstikokonaisuuksia. Lukutaitoa ja lukemista on edistettävä vauhdilla.

Perusta lukutaidolle luodaan varhaislapsuudessa. Vauva-aikana aloitetut lukuhetket tukevat monin tavoin lapsen kehitystä. Lasten kielellinen kehitys ja lukemisen valmiudet alkavat kehittyä varhaisessa vuorovaikutuksessa. Lukeminen vaikuttaa lapsen kielitaidon kehittymiseen ja oppimistuloksiin. Kotien valmiudet tukea lukutaidon kehittymistä vaihtelevat huomattavasti. Tämän vuoksi vakinaistimme Lukulahja lapselle -ohjelman, jonka myötä neuvolassa valistetaan vanhempia  lapselle lukemisen ja lukutaidon tärkeydestä. Ohjelma ehkäisee tehokkaasti lukutaidon ja lukemisen eriarvoistumista. Se on tutkitusti lisännyt vauvaperheiden lukemista erityisesti niissä perheissä, joissa muuten luettaisiin vähän tai ei lainkaan.

Kotona lukeminen vaikuttaa lapsen tulevaan koulumenestykseen enemmän kuin vanhempien sosioekonominen asema. Tukemalla lapsen lukemista opinpolun alkuvaiheessa voidaan tehokkaasti kaventaa eroja oppimistuloksissa. Lukemisessa tärkeässä asemassa ovat vanhemmat ja lapsen arjessa läheiset aikuiset. Kodin merkitys on valtava. Myös päiväkodeissa on kaikki syyt lisätä lapsille ääneen lukemista. Kun lapselle on luettu, lukemisesta tulee ystävä, joka seuraa mukana koko elämän.

Peruskoulun tulisi taata jokaiselle riittävä lukutaito. Tämän vuoksi lisäsimme peruskoulun alaluokille tunteja perustaitojen, kuten lukemisen, oppimiseen. Myös kännykän käyttöön kouluissa säätämämme rajoitukset tuovat työrauhaa ja tukevat perustaitojen oppimista. Lisäksi eduskuntaan on juuri saatu lakiesitys osamistakuusta, jonka tarkoitus on varmistaa, ettei luokalta toiselle siirrytä ilman riittävää osaamista. Lailla luodaan kansallisesti yhtenäiset menettelyt ja vähimmäisosaamistasot. Ns. armovitosten sijaan on eri keinoin huolehdittava vähimmäisosaamisen täyttymisestä.

Vaikuttava tapa edistää lukemista on huolehtia siitä, että kouluissamme on riittävästi rahaa oppimateriaaleihin. Lapset oppivat eri tavoin, ja siksi on käytettävä monipuolisia oppimateriaaleja. Kaikenikäisille helsinkiläisille tärkeä asia on huolehtia kirjastojemme laadukkaista toimintamahdollisuuksista. Kirjastot ovat monien mahdollisuuksien paikkoja lukea jokaiselle helsinkiläiselle. Jos kirjastoa ei olisi, se pitäisi keksiä heti. Lasten lukutaito on koko yhteiskunnan asia, ja se ratkaisee monin tavoin Helsingin tulevaisuuden.

Lähetän tuoreimpia politiikan kuulumisia kerran kuukaudessa. Voit tilata eduskuntaterveiseni lähettämällä minulle sähköpostia osoitteeseen sari.sarkomaa(at)eduskunta.fi.

Ajatukset ja palaute liittyen politiikkaan, kotikaupunkini Helsingin sekä koko Suomen kehittämiseen ovat aina tärkeitä ja tervetulleita. Pidetään yhteyttä.