Kolumnit 2005

21.12.2005
Parempia palveluita yhteistyöllä

19.12.2005
Ilmastopolitiikkaan enemmän järkeä kuin tunnetta

9.12.2005
EVO-rahojen alamäki jatkuu

2.12.2005
Kouluviihtyvyys kuntoon

30.11.2005
Viemäristä vihreäksi keitaaksi

21.11.2005
Joukkoliikenne pelastettava

1.11.2005
Panostusta terveyteen!

12.10.2005
Ikäihmisten kotipalvelut toimimaan

5.10.2005
Päivähoitomaksujen korotusehdotus kohtuuton

syyskuu 2005
Hyvä kasvu- ja oppimisympäristö jokaiselle lapselle

21.9.2005
Terveydenedistäminen etusijalle

7.9.2005
Helsinkiläisiä kuritetaan

22.8.2005
Helsinkiläiset hallituksen heittopusseina

19.8.2005
Lapsi sijoitettava ensisijaisesti läheisille

14.8.2005
Taas helsinkiläisiä kuritetaan

10.8.2005
Merellisyys helsinkiläisten rikkaus

27.6.2005
Lasten turvallisuus etusijalle

23.6.2005
Helsinki ja kaupunkipolitiikka hyvinvoinnin veturiksi

15.6.2005
Ikäihmisten terveyden edistämiseen panostettava

18.5.2005
Kela-korvauksen nosto vauhdittamaan hoitotakuuta

18.5.2005
Helsingin uusi ympäristöohjelma

29.4.2005
Helsinki ympäristöystävälliseksi

21.4.2005
Kevättä ilmassa

20.4.2005
Hyvät terveyspalvelut helsinkiläisille

6.4.2005
Kevättä ja katupölyä ilmassa

1.4.2005
Täydennyskoulutuskeskustelu hakoteillä!

23.3.2005
Jätteet järjestykseen!

17.3.2005
Asumisen sietämätön kalleus

9.3.2005
Turvallisuutta liikenteeseen

5.3.2005
Kalliomäki keskituloisten kukkarolla

23.2.2005
Adoptiolapsi on lapsi!

2.2.2005
Presidentinvaaleja ei pidä käydä ennenaikaisesti

28.1.2005
On vain yksi Kokoomus

26.1.2005
Yhteisöllisyydestä voimaa uuteen vuoteen


Kolumneja vuodelta 2006

Kolumni Alueuutisissa 2.2.2005

Presidentinvaaleja ei pidä käydä ennenaikaisesti

Presidentinvaaleilla on ollut vahva vaikutus ja merkitys Suomen tulevaisuuden suuntaan. Vaaleihin on liittynyt periaatteellisia näkökohtia, jotka tuskin ovat vielä menettäneet merkitystään. Vilkastuva keskustelu presidentinvaaleista näyttää kuitenkin kulkevan kummalliseen suuntaan. Presidentti Tarja Halonen ei ole vielä ilmoittanut aikeistaan, mutta jo nyt hänen taakseen ollaan kilvan asettumassa. Tai sitten Halosen suosion arvellaan olevan niin vahva, että pohditaan, kannattaako omaa ehdokasta ylipäätään asettaa. Vaarana on, että vaalit on kertaalleen käyty ennen kuin ensimmäistäkään ehdokasta on nimetty.

Vihreä liiton puheenjohtaja Osmo Soininvaara on jo ehtinyt lupaamaan, että vihreät ovat ilman muuta Halosen takana, jos he eivät aseta omaa ehdokasta ja Halonen on ehdokkaana. Sen vielä ymmärtäisi, että vasemmistoliitto rientäisi tukemaan Halosta, mutta vihreiltä olisi ehkä odottanut rohkeutta ensisijaisesti esittää oma vaihtoehtonsa. Jos vihreät eivät aseta omaa ehdokasta, on toivottavaa, että he katsoisivat avoimin mielin myös muita kuin vasemmistoehdokkaita. Voi vain ihmetellä Soininvaaran hoppua sinetöidä vihreiden tuki tilanteessa, jossa ainuttakaan nimettyä ehdokasta ei ole vielä ilmaantunut koko presidenttipeliin. Jos puolueet etukäteen ryhmittäytyisivät yhden ehdokkaan taakse, jäisi äänestäjille vain yksi vaihtoehto: Halonen, Halonen, Halonen…Jos hän sitten lopulta on edes ehdokkaana.

Yhtä oudolta tuntuu Ruotsalaisen kansanpuolueen puheenjohtajan Jan-Erik Enestamin luovutusmieliala. Enestam on nimittäin julkisesti pohtinut, että omaa ehdokasta ei kannattane asettaa, jos Halonen on ehdolla. Enestam piti todennäköisempänä vaihtoehtona, että Rkp ei löydä ehdokasta, joka kannattaa asettaa Halosta vastaan.

Vielä ihmeellisemmältä vaikuttavat Enestamin "säästöperustelut" eli huoli siitä, että presidentinvaalin kampanjabudjetti olisi pois jo seuraavan vuoden eduskuntavaaleista. Tällaisella logiikalla Rkp voisi sitten jättää väliin myös eduskuntavaalit ja säästää vaikka kunnallisvaaleihin.

Presidentinvaaleissa ei kuitenkaan ole kyse säästämisestä eikä vain voittamisesta tai häviämisestä, vaan vaaleilla on laajempi yhteiskunnallinen merkitys. Riittää, että punamulta yrittää supistaa vaalikampanjan minimiin ja samalla pitää pinnan alla kiusallisina kokemiaan ulkopoliittisia linjaeroja. Nykypäivän politiikkaan pitäisi itsestään selvänä kuulua, että kaikista asioista on voitava keskustella avoimesti. Reipastakaan keskustelua ei pitäisi pelätä. Presidentinvaalien kampanjan aikana käydään keskustelua koko kansakunnan tulevaisuuden suunnasta ja siksi keskustelun kahlitseminen on vahingollista.

Puolueiden tehtävä on lisätä kansalaisten kiinnostusta yhteiskunnallisia asioita kohtaan ja tarjota erilaisia poliittisia vaihtoehtoja. Kansan on saatava valita presidenttinsä, ei poliittisen eliitin. Presidentin valitseminen etukäteen aliarvioi niin äänestäjien kyvykkyyttä tehdä päätöksiä kuin koko suomalaisen demokratian perusteita.

Sari Sarkomaa
Kansanedustaja (kok)
Kaupunginvaltuutettu