Puheet 2008

Puheenvuoroja eduskunnassa

5.12.2008
Lappeenrannan lyseon lukion itsenäisyyspäiväjuhla

28.11.2008
Suomen akatemian 60-vuotisjuhla

14.11.2008
Lastentarhanopettajaliiton syysvaltuusto

7.11.2008
OAJ:n yliopistopäivät

5.11.2008
Lapset ja kaupunki -seminaari

4.11.2008
Suomen Akatemian Itämeri-seminaari

23.10.2008
Lasten ja nuorten mediafoorumi

22.10.2008
Studia 2008 -jatkokoulutusmessut

14.10.2008
Vanhempainliiton osallisuusseminaari

8.10.2008
Yrittäjyys Aallonharjalle -seminaari

30.9.2008
STTK:n koulutuspoliittinen seminaari

29.9.2008
Schooling for Tomorrow -conference

10.9.2008
Metropolia-ammattikorkeakoulun avajaiset

9.9.2008
Kauppiaiden Kauppaoppilaitoksen 100-vuotisjuhla

8.9.2008
Vaasan yliopiston avajaiset

25.6.2008
Aalto-korkeakoulusäätiön säädekirjan ja sääntöjen allekirjoitustilaisuus

25.6.2008
Conference of the European Association for Health Information & Libraries (EAHIL)

5.6.2008
Rehtoreiden kesäpäivät 2008

29.5.2008
Opiskelijan yliopisto 2008 -selvityksen julkaisutilaisuus

27.5.2008
Ensikodin Pesän avajaiset

21.5.2008
Välikysymysvastaus

25.4.2008
Professoriliiton ja Tieteentekijöiden liiton 20-vuotisjuhlaseminaari

22.4.2008
PARAS-seminaari luottamushenkilöille

5.4.2008
Suomen apteekkariliiton apteekkaripäivät

3.4.2008
Kansalliset peruskoulupäivät

2.4.2008
Helsingin oppisopimustoimiston 50-vuotisjuhla

14.3.2008
Vartiokylän ala-asteen koulun 60-vuotisjuhla

27.2.2008
Korkeakoulujen kansainvälistymisstrategian käynnistysseminaari

9.2.2008
Puoluevaltuuston avauspuheenvuoro

8. - 9.2. 2008
Hyvinvointia kouluun -juhlasymposium

7.2.2008
SYL:in, SAMOK:in ja AOVA:n yhteisseminaari

7.2.2008
Elinikäisen oppimisen alkutaival -seminaari

26.1.2008
Uskonnonopettajain liiton juhlaseminaari

24.1.2008
Vattenfall Planetariumin avajaiset

18.1.2008
Yrittäjyyskasvatus 2008 -konferenssi

17.1. 2008
Yrke 2020 -slutseminarium


Puheet 2007

Metropolia-ammattikorkeakoulun lukuvuoden 2008 - 2009 avajaiset 10.9. 2008
Helsinki
Opetusministeri Sari Sarkomaa

Juhlapuhe Metropolia-ammattikorkeakoulun lukuvuoden 2008 - 2009 avajaisissa

(Puhuttaessa muutokset mahdollisia.)

Arvoisa Metropolia ammattikorkeakoulun henkilökunta, opiskelijat ja yhteistyökumppanit,

Hyvät juhlavieraat,

On ilo tuoda valtioneuvoston terveiset ja onnittelut tänään käynnistyvälle Metropolia ammattikorkeakoulun ensimmäiselle lukuvuodelle. Syntynyt uusi ja uljas - Suomen suurin - ammattikorkeakoulu on perusteellisen ja varsin tiiviin valmisteluprosessin tulos. Lopputuloksesta kaikki rakentamiseen osalliset voivat olla todella ylpeitä.

EVTEK:n ja Helsingin ammattikorkeakoulujen pohjalta syntynyt Metropolia on yksi korkeakoulujen rakenteellisen kehittämisen kärkihankkeista. Metropolian merkitys koko pääkaupunkiseudun kehittymiselle on kiistaton. Se vahvistaa seudun kaupunkien työ- ja kulttuurielämää ja tarjoaa oman, erittäin vetovoimaisen, lisänsä alueen kansainvälisestikin arvostettuun koulutustarjontaan.

Uusi lukuvuosi käynnistyy hetkelle, jolloin suomalaisessa korkeakoulukentässä tapahtuu todella paljon. Lähivuosien haasteet liittyvät erityisesti korkeakoulujen profiloitumiseen, rakenteelliseen kehittämiseen sekä koulutuksen ja tutkimuksen laadun vahvistamiseen. Metropolia on tämän kehityksen edelläkävijä ja yhdistymisprosessi toimii mallina monelle muulle. Tänään Metropolialla onkin todella hyvä syy juhlaan!

Hyvät avajaisvieraat,

Olen erityisen tyytyväinen siihen, että pääkaupunkiseudun kunnat ryhtyivät oma-aloitteisesti pohtimaan, miten alueen ammattikorkeakoulutusta voidaan kehittää edelleen ja millaiset ratkaisut parhaiten tukevat pääkaupungin menestymismahdollisuuksia ja kilpailukykyä. Nyt toimintansa aloittava Metropolia ammattikorkeakoulu osoittaa, että pääkaupunkiseudulla oli tarkoituksenmukaista koota voimavarat yhteen. Metropolia vastaa pääkaupunkiseudun tulevaisuuden haasteisiin kouluttamalla työelämän tarvitsemia arvostettuja asiantuntijoita ja tekijöitä, jotka osallistuvat alueen kehittämiseen sekä innovaatiotoimintaan.

Metropolian myötä pääkaupunkiseudulla toimii nyt entistä vahvempi monialainen ammattikorkeakoulu. Metropolian koulutusalat tekniikka, liiketalous, kulttuuri sekä sosiaali- ja terveysalat muodostavat yhdessä hyvän kokonaisuuden ja antavat erinomaisen pohjan laadukkaalle työ- ja elinkeinoelämän tarpeet huomioon ottavalle koulutus- ja tutkimustoiminnalle.

Metropolia ammattikorkeakoululla on kaikki edellytykset menestyä erinomaisesti. Tässä ammattikorkeakoulussa on riittävä yksikkökoko kaikilla koulutusaloilla, mikä tukee kansainvälisen yhteistyön kehittämistä. Metropolian vahvuutena on molempien ammattikorkeakoulujen hyvä imago ja tunnettuus, vetovoima, valmistuvien hyvä työllistyminen sekä merkittävät työelämäyhteydet ja toimiva kansainvälinen verkosto. Yksi potentiaalinen menestystekijä on uuden ammattikorkeakoulun monialaisuus, jonka vahvistaminen on myös ollut yksi rakenteellisen kehittämisen tavoitteista. Tämä on erityisen tärkeää siksi, että useilla toimialoilla ammatin harjoittaminen edellyttää sekä vankkaa alan ydinosaamista että osaamista lähialoilla. Erityisesti korkeaa osaamista edellyttävissä ammateissa osaamisvaateita syntyy alojen rajapinnoille.

Metropolia ei tietenkään syntynyt tyhjästä. Sen vahvana perustana ovat maineikkaat ammattikorkeakoulut, EVTEK ja Stadia, ja näiden ammattikorkeakoulujen välillä jo pitkään tehty yhteistyö. Organisaatioilla on aina omat toimintatapansa ja oma kulttuurinsa. Kahden ammattikorkeakoulun yhdistämisessä onkin haasteellista se, että toiminnassa siirrytään oikeasti uuden ammattikorkeakoulun aikaan. Tässä yhteydessä haluaisin korostaa hyvän ammattikorkeakouluyhteisön synnyttämistä, jossa etusijalla ovat opiskelijat ja opettajat. Hyvällä ja toimivalla yhteisöllä on merkitystä koko ammattikorkeakoulun menestykselle. Toimivan yhteisön tunnusmerkkinä pidetään sitä, että yhteisön jäsenet tietävät, mitä yhteisössä tehdään ja miksi. Yhteinen ymmärrys syntyy siitä, että asiat valmistellaan yhdessä ja niistä keskustellaan ja sovitaan avoimesti.

Työ ei loppunut yhdistymiseen, voisi jopa sanoa, että nyt se vasta alkaa! Ammattikorkeakoulun kehitystyö jatkuu. Pidän tärkeänä, että Metropoliassa edelleen vahvistetaan nyt syntyneen uuden kokonaisuuden strategisia painoaloja ja ammattikorkeakoulun valittua profiilia. Koulutukseen sekä tutkimus- ja kehitystyöhön liittyvillä strategisilla valinnoilla, valmiuksien ja edellytysten arvioinnilla ja omien vahvuuksien etsimisellä ammattikorkeakoulun toimintaa voidaan suunnata siten, että se parhaiten hyödyttää koko metropolialuetta.

Haluan kannustaa Metropoliaa toimimaan johtavana ammattikorkeakouluna ja edelläkävijänä myös henkilöstökysymyksissä. Esimerkkillinen työnantaja saa houkuteltua parhaat kyvyt riveihinsä, kun henkilöstöpolitiikka on hoidettu määrätietoisesti, eikä esimerkiksi perusteettomia pätkätöitä tarjota ja oman osaamisen kehittämiseen kannustetaan. Opettajuuden vaaliminen on aivan keskeistä, jotta meillä on osaavaa työvoimaa myös tulevaisuudessa.

Yliopistolaki ollaan parhaillaan uudistamassa niin, että yliopistot ovat jatkossa valtion sijaan itse työnantajia. Ammattikorkeakouluissa työnantajatehtävän hoito on tuttua ja uskonkin monessa yliopistossa etsittävän ammattikorkeakoulukentästä hyviä käytäntöjä. Metropolialla on tilaisuus olla tässäkin suhteessa edelläkävijä.


Hyvät kuulijat,

Uusi ammattikorkeakoulu tarjoaa monia myönteisiä uudistuksia sen opiskelijoille. Juuri opiskeluedellytysten parantaminen ja opetuksen korkea laatu onkin otettava uudistuksen keskiöön. Valintamahdollisuuksien kasvu antaa opiskelijoille entistä paremmat mahdollisuudet räätälöidä omannäköinen tutkinto. Monialainen ristiinopiskelu mahdollistuu aivan uudella tavalla. Opiskelijoiden mahdollisuudet osallistua kansainväliseen toimintaan ja monialaisiin työelämän hankkeisiin laajentuvat merkittävästi verrattuna entiseen. Onhan kansainvälisyys yksi Metropolian keskeisistä vahvuuksista. Uskon, että opiskelijoiden mahdollisuuksien lisääminen tulee näkymään ammattikorkeakoulun vetovoimaisuudessa myös tulevaisuudessa.

Opiskelijoille uusi lukuvuosi merkitsi myös jo kauan odotettua korotusta opintotukeen. Opintoraha nousi elokuun alussa 15 prosenttia, opiskelijoiden omat tulorajat jo tämän vuoden alusta lukien 30 prosenttia. Vuositasolla muutokset lisäävät valtion opintotukimenoja yli 70 milj. euroa. Tämä on merkittävä panostus opiskelijoiden hyvinvointiin. Juuri päättyneessä budjettiriihessä poistettiin lisäksi puolison tulojen vaikutus asumistukeen.

Parempitasoinen opintotuki mahdollistaa opiskelijan päätyön eli opintoihin keskittymisen paremmin. Opintotuen ohella myös muiden opiskeluedellytysten tulee olla kunnossa, jotta opiskelija voi keskittyä opiskeluun ja valmistua kohtuullisessa opiskeluajassa.

Opiskeluedellytyksiä tukee se, että opiskelun tukipalvelut ovat kunnossa. Opiskelijoiden terveyden edistämiseen panostaminen maksaa itsensä moninkertaisesti takaisin. Opiskelijan hyvinvoinnista huolehtiminen vahvistaa opiskelijan elämän hallintaa ja auttaa menestymään opinnoissa ja työelämässä. Hyvinvoiva opiskelija on todennäköisesti tulevaisuudessa myös hyvinvoiva työntekijä. Liikuntamahdollisuuksien kasvattaminen on tässä aivan keskeistä. Opiskelijajärjestöt ovat lähteneet mukaan kansallisiin talkoisiin opiskelijaliikunnan edistämiseksi ja näihin talkoisiin haluan haastaa mukaan myös koulutuksen järjestäjät! Metropolia on liikuntapalveluiden tarjoajana esimerkillinen ja yhteistyö opiskelijakunta Metkan kanssa sujuu. Siitä on hyvä jatkaa!



Hyvät juhlavieraat,

Toiminnan käynnistyessä Metropolia ammattikorkeakoulu on onnistuneesti tunnistanut tehtävänsä työelämäläheisenä ja työelämälähtöisenä korkeakouluna. Metropolian toiminnan lähtökohtana on työ- ja elinkeinoelämän muutostarpeiden ennakointi. Myös innovaatioiden ja yrittäjyyden merkitystä on luvattu korostaa toiminnassa. Tässäkin eri koulutusalojen yhteistoiminnasta on odotettavissa merkittävää lisäarvoa.

Opiskelijoiden työelämäyhteyksien kehittäminen on myös keskeistä. Erityisesti toivon, että Metropoliassa paneudutaan siihen, että opiskelijan ja työelämän välinen yhteys rakentuu ja syventyy systemaattisesti opintojen aikana. Tästä voidaan huolehtia erityisesti opetussuunnitelmien ja opintojen ohjauksen avulla. Opintojen, harjoittelun, opinnäytetyön ja erilaisten työelämän kanssa toteutettavat hankkeiden tulisi tukea opiskelijan valintoja ja ne voivat kytkeytyä läheisesti opiskelijan tulevaisuuden tehtäviin työelämässä. Tällöin opiskelijan työura voi hahmottua jo opintojen aikana.

Ammattikorkeakoulujen tutkimus- ja kehittämistoiminnan profiilia tulee edelleen kirkastaa ja tehdä sen merkitystä nykyistä paremmin näkyväksi. Ammattikorkeakoulujen T&K-toiminnalla on potentiaalia erityisesti sosiaalisten innovaatioiden ja palvelusektorin tuottavuuden kehittämisessä. Lisäksi katson, että ammattikorkeakoulujen T&K-toiminnalla on erityistä merkitystä ammattien, ammattikäytäntöjen ja työprosessien kehittämisessä. T&K - toiminnan tunnettuutta ja tulosten hyödyntämistä voidaan edistää levittämällä tutkimustuloksia ja kehittämiskäytänteitä korkeakoulujen ja yhteistyökumppaneiden käyttöön. T & K-toiminnan hyödyntämisen potentiaali on mittaamatonta. Erityisesti ammattikorkeakoulujen monialaisuuden hyödyntämisessä näen suuria mahdollisuuksia. Monialaisena ammattikorkeakouluna juuri Metropolialla on mahdollisuudet nousta tälläkin sektorilla Suomen johtavaksi ammattikorkeakouluksi.


Hyvät kuulijat,

haluan lopuksi todeta, että Metropolia ammattikorkeakoulun toiminta-alue pääkaupunkiseutu on sekä kiitollinen että haastava. Metropolialueelle on tyypillistä sekä toimijoiden että erilaisten kehittämisstrategioiden runsaus. Alueella on merkittävä korkeakoulujen, tutkimuslaitosten, yritysten ja kansallisen innovaatiojärjestelmän toimijoiden keskittymä. Tässä toimintaympäristössä on tärkeää löytää ammattikorkeakoululle oma tehtäväkenttä ja rooli. Metropolia ammattikorkeakoulu on asettanut tavoitteekseen ja tehtäväkseen olla kansainväliset mittapuut täyttävä metropolialueen erityistarpeisiin suunnattu monialainen innovaatioammattikorkeakoulu, joka omalta osaltaan vahvistaa pääkaupunkiseudun kilpailukykyä. Tavoite on kunnianhimoinen ja aivan oikeansuuntainen. Valitulla tiellä on siis hyvä jatkaa.

Valtioneuvoston puolesta haluan onnitella Metropolia ammattikorkeakoulun rakentajia tehdystä työstä. Toivotan onnea ja menetystä uudelle ammattikorkeakoululle, sen opettajille ja opiskelijoille menestyksekästä ensimmäistä lukuvuotta!